Amarant: Zapomenutý poklad v kuchyni

Amarant

Amarant: Zapomenutá obilovina

Amarant, často mylně považovaný za obilovinu, je ve skutečnosti pseudoobilovina. Stejně jako quinoa nebo pohanka nepatří mezi trávy, ale jeho semena se používají podobným způsobem. Amarant byl pro své nutriční vlastnosti důležitou součástí jídelníčku starých Aztéků a Inků. Obsahuje vysoký podíl bílkovin s vyváženým složením aminokyselin, včetně pro lidské tělo esenciálního lysinu. Dále je amarant bohatý na vlákninu, železo, hořčík a antioxidanty. V kuchyni je amarant všestranným pomocníkem. Lze ho použít jako přílohu podobně jako rýži nebo kuskus, uvařit z něj kaši, přidat do polévek a salátů nebo ho namlít na mouku. Amarantová mouka neobsahuje lepek, a proto je vhodná pro bezlepkovou dietu. Amarant má jemně nasládlou, oříškovou chuť, která se hodí jak do sladkých, tak slaných pokrmů. Zařazením amarantu do jídelníčku obohatíte svůj talíř o cenné živiny a zároveň objevíte zajímavou surovinu s širokým kulinářským využitím.

Pěstování amarantu

Amarant je starodávná plodina pocházející z Jižní Ameriky, která se v posledních letech těší obnovenému zájmu jako zdravá a chutná alternativa k běžným obilovinám. Ačkoliv technicky vzato není amarant obilninou v pravém slova smyslu (patří mezi tzv. pseudoobiloviny), jeho vlastnosti a použití v kuchyni ho k nim řadí. Amarant je přirozeně bezlepkovou plodinou, což z něj činí ideální volbu pro osoby s celiakií nebo intolerancí lepku. Semena amarantu jsou bohatá na bílkoviny, vlákninu, železo a hořčík.

Pěstování amarantu je poměrně nenáročné a zvládne ho i začátečník. Semena se vysévají na jaře po posledních mrazech do dobře propustné půdy na slunném stanovišti. Amarant je teplomilná rostlina, proto je důležité s výsevem počkat, dokud se půda dostatečně neprohřeje. Během vegetace rostliny pravidelně zaléváme, ale nepřeléváme. Sklizeň amarantu probíhá koncem léta nebo začátkem podzimu, kdy listy začínají žloutnout a semena zasychají.

Amarant je jako zapomenutý poklad Inků, čeká na znovuobjevení a své místo na našich stolech.

Radomír Novotný

Nutriční hodnota amarantu

Amarant je často mylně považován za obilovinu, ve skutečnosti se ale jedná o takzvanou pseudoobilovinu. To znamená, že ačkoliv se jeho semena používají podobně jako obilí, botanicky se řadí do jiné skupiny rostlin. I přesto je amarant z nutričního hlediska velmi cennou potravinou. Obsahuje vysoký podíl bílkovin, a to až 15 %, což je více než u většiny obilovin. Navíc je amarant výborným zdrojem esenciálních aminokyselin, které si lidské tělo neumí samo vyrobit a musíme je přijímat potravou. Dále je amarant bohatý na vlákninu, která je důležitá pro správné trávení a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Z minerálních látek stojí za zmínku vysoký obsah železa, hořčíku a manganu. Amarant je také dobrým zdrojem vitamínů skupiny B, zejména thiaminu a riboflavinu, které jsou důležité pro energetický metabolismus. Díky svému nutričnímu profilu je amarant vhodnou potravinou pro vegany, vegetariány, ale i pro všechny, kteří chtějí obohatit svůj jílíček o zdravé a chutné potraviny.

Vlastnost Amarant Pšenice
Obsah bílkovin 14-16% 10-14%
Obsah vlákniny 6-10% 2-3%
Bezlepkový Ano Ne

Amarant v kuchyni

Amarant je sice často řazen mezi obiloviny, ale ve skutečnosti se jedná o takzvanou pseudoobilovinu. To znamená, že jeho semena se používají podobně jako obilí, ale botanicky se řadí jinam. Amarant pochází z Jižní Ameriky, kde byl důležitou součástí jídelníčku už před tisíci lety. Jeho semínka jsou bohatá na bílkoviny, vlákninu a minerály, jako je železo, hořčík a mangan. Díky tomu je amarant vhodnou potravinou pro vegetariány, vegany a sportovce. V kuchyni se amarant uplatní mnoha způsoby. Semínka se dají vařit podobně jako rýže, použít do polévek, salátů nebo se z nich dá připravit kaše. Z amarantové mouky se pak dají péct různé druhy pečiva, placky nebo se používá jako zahušťovadlo. Chuť amarantu je jemně oříšková a dobře se doplňuje s ovocem, ořechy i zeleninou.

Bezlepková volba: Amarant

Amarant je sice často řazen mezi obiloviny, ale ve skutečnosti se jedná o takzvanou pseudoobilovinu. To znamená, že amarant neobsahuje lepek a je tak přirozeně bezlepkovou potravinou, vhodnou pro osoby s celiakií a s intolerancí lepku. Amarant má jemně nasládlou, oříškovou chuť a hodí se jak do sladkých, tak slaných pokrmů.

Semínka amarantu jsou bohatá na bílkoviny, vlákninu, železo, hořčík a mangan. Obsahují také vysoký podíl antioxidantů, které chrání naše tělo před volnými radikály a pomáhají předcházet vzniku chronických onemocnění. Amarant je možné konzumovat v podobě celých semínek, vloček, mouky nebo pukanců.

Z amarantu se dá připravit široká škála pokrmů, jako jsou kaše, polévky, saláty, placky, karbanátky nebo dezerty. Amarantová mouka se používá jako bezlepková alternativa pšeničné mouky při pečení chleba, muffinů a dalších pekařských výrobků.

Amarant pro zdraví

Amarant, často mylně považovaný za obilovinu, je ve skutečnosti pseudoobilovina. To znamená, že ačkoliv se jeho semena používají podobně jako obiloviny, botanicky se řadí do jiné skupiny rostlin. Amarant byl pro své nutriční vlastnosti důležitou součástí jídelníčku již před tisíci lety v Andách, kde ho pěstovali Inkové a Aztékové. Dnes zažívá amarant celosvětový návrat na naše talíře a to právem. Obsahuje totiž vysoký podíl bílkovin s vyváženým poměrem esenciálních aminokyselin, které si naše tělo neumí samo vyrobit. Amarant je také bohatý na vlákninu, která je důležitá pro správné trávení, a na minerály jako železo, hořčík a vápník. Navíc neobsahuje lepek, a proto je vhodný i pro osoby s celiakií. Zařadit amarant do svého jídelníčku můžete mnoha způsoby. Lze z něj připravit kaši, přidat ho do polévek, salátů nebo z něj upéct chutné pečivo.

Recept: Amarantová kaše

Amarant je sice často řazen mezi obiloviny, ale ve skutečnosti se jedná o takzvanou pseudoobilovinu. To znamená, že jeho semena se používají podobně jako obiloviny, ale botanicky mezi ně nepatří. Amarant pochází z Jižní Ameriky a byl důležitou součástí jídelníčku Inků a Aztéků. Jeho semena jsou bohatá na bílkoviny, vlákninu a minerály, jako je železo, hořčík a mangan. Navíc neobsahuje lepek, takže je vhodný i pro lidi s celiakií.

Amarantová kaše je výbornou volbou pro zdravou a výživnou snídani nebo svačinu. Připravíte ji jednoduše tak, že zalijete amarantová semena vodou nebo rostlinným mlékem v poměru 1:2 a vaříte na mírném ohni asi 20 minut, dokud nezměknou a nevsáknou tekutinu. Během vaření je potřeba kaši občas promíchat, aby se nepřipálila.

Hotovou kaši můžete dochutit dle vlastní fantazie. Skvěle chutná s čerstvým ovocem, oříšky, semínky, medem, javorovým sirupem nebo skořicí. Můžete ji také použít jako základ pro smoothie nebo dezert.

Publikováno: 21. 10. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje

Autor: Jáchym Novák

Tagy: amarant