Špaldová mouka: Zdravá alternativa ve vaší kuchyni

Špaldová Mouka

Co je špaldová mouka a jak se vyrábí?

Špaldová mouka je tradiční mouka, která se získává mletím špaldu - starobylého druhu pšenice. Špalda je odolnější rostlina než moderní pšenice a obsahuje více živin. Při výrobě špaldové mouky se celozrnná špaldová zrna pomalu a jemně mlýní na kamených mlýnech, což zachovává veškeré živiny a chuť. Díky tomu má špaldová mouka vynikající nutriční hodnoty a je bohatá na vlákninu, minerální látky a vitamíny.

Výživové hodnoty a zdravotní benefity špaldové mouky.

Špaldová mouka je bohatá na živiny jako vlákninu, minerály (např. hořčík, fosfor, železo) a vitamíny skupiny B. Obsahuje také vysoký obsah proteinů, které jsou důležité pro růst a regeneraci buněk. Díky své struktuře je špaldová mouka snadněji stravitelná než pšeničná mouka a má nižší obsah lepku, což může být pro lidi s citlivostí na lepek či celiakií vhodnou alternativou. Špaldová mouka má nízký glykemický index, což pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi a dlouhodobější pocit sytosti. Díky těmto vlastnostem se špaldová mouka stala oblíbenou volbou pro ty, kteří dbají na zdravou stravu a chtějí přidat do svého jídelníčku vyvážené nutriční hodnoty.

Recepty a tipy na použití špaldové mouky při vaření.

Špaldová mouka je skvělou alternativou k běžné pšeničné mouce a může být použita při přípravě různých pokrmů. Můžete ji využít při pečení chleba, koláčů nebo sušenek. Díky své jemné a lehce sladké chuti dodává pokrmům specifický nádech. Pro vyzkoušení špaldové mouky můžete začít například s receptem na špaldový chléb - smíchejte špaldovou mouku s vodou, solí a droždím a nechte kvást. Poté těsto upečte v troubě a po chvíli si můžete vychutnat lahodný domácí chléb plný živin. Další možností je přidání špaldové mouky do těstovin, palačinek nebo omáček pro zvýraznění chuťových nuancí. Experimentujte s různými recepty a objevte bohatost možností, které špaldová mouka nabízí vaší kuchyni.

Porovnání špaldové mouky s pšeničnou moukou a dalšími alternativami.

Špaldová mouka se často srovnává s pšeničnou moukou, která je běžnější a známější. Na rozdíl od pšeničné mouky obsahuje špaldová mouka více vlákniny, minerálů a vitamínů skupiny B. Díky tomu má nižší glykemický index a pomaleji zvyšuje hladinu cukru v krvi. Špaldová mouka je také vhodná pro lidi s intolerancí lepku, protože obsahuje jiný typ lepku než pšenice. V porovnání s ostatními alternativami, jako je například žitná mouka nebo ovesná mouka, má špaldová mouka jemnější chuť a konzistenci, což ji činí ideální volbou pro pečení chleba nebo dezertů.

Kde zakoupit kvalitní špaldovou mouku a jak ji skladovat.

Kvalitní špaldovou mouku můžete zakoupit v specializovaných obchodech s biopotravinami, ve vybraných pekárnách nebo online u ověřených prodejců. Doporučuje se preferovat certifikované ekologické produkty, které zaručují vyšší kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí. Po otevření balení je důležité mouku skladovat v suchu a chladném prostředí, ideálně v uzavřené nádobě nebo sáčku, aby nedošlo k vlhkosti či napadení škůdci. Při dodržení správných skladovacích podmínek může být špaldová mouka dlouhodobě použitelná bez ztráty nutriční hodnoty.

Publikováno: 29. 02. 2024

Kategorie: gastronomie

Autor: Přemek Novotný

Tagy: špaldová mouka | jídlo